Evde Fizik tedavi

Ülkemizde yataklı ve ayaktan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinin yetersizliği, Fizik Tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının fizyoterapistler tarafından evde uygulanmasını gerekli hale getirmiştir. Bu nedenle bir çok Fizyoterapist; Ortopedik, nörolojik, kardiyak veya diğer medikal hastalıklara sahip ve profesyonel desteğe ihtiyacı olan hastalara evde fizyoterapi hizmeti vermektedir.

 

Evde fizyoterapi ile Fizyoterapistler zaman tasarrufunun yanı sıra daha hızlı ve etkili bir tedavi uygulayabilmektedir. 

 

Evde bakım hizmetinin bedeli, henüz herhangi bir sağlık güvencesi tarafından karşılanmadığı için bu bedel  hastaların kendi olanaklarıyla karşılanmakta ve hastalara büyük külfetler getirmektedir. Fakat inme (felç) gibi tedavisi uzun süreyi gerektiren hastalıklarda hastanede kalış süresi ve tedavinin bedeli göz önüne alındığında evde fizyoterapi daha avantajlı hale gelebilmektedir.

 
Sağlık sistemimizdeki yetersizliklerden dolayı fizyoterapi hizmeti, maalesef ki Fizyoterapist Hekim veya olmayan kişiler tarafından verilmekte ve bu durum geri dönüşümsüz bir çok soruna neden olmaktadır. Bir çok hastalıkta iyileşmenin belli bir süreci olduğu bilinmekte ve tedavi, hekim- fizyoterapist işbirliğiyle bu hususlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Oysa bu sürecin fizyoterapist olmayan kişilerle boşa harcanması durumunda hastaların iyileşmesi gecikmekte ve hastaya zarar vermektedir. Böyle bir durumda hasta veya hasta yakınlarının Türkiye Fizyoterapistler Derneği iletişime geçmeleri ve kendilerini Fizyoterapist olarak tanıtan kişilerin Fizyoterapist ünvanı olup olmadığını sorgulamaları gerekir.

 

 

 
WEB TASARIM  www.editinteractive.com logo EDIT BRAND STUDIO