Finlandiya

Hoikka Araştırma Merkezi; 1983 yılından beri kistik fibrozis aileleri için aktiviteler hazırlamaktadır. Fizyoterapist olan Hoikka Araştırma Merkezinin koordinatörü ( Leena Jokinen) uzun yıllar kistik fibrozis ile ilgilenmiştir. Leena Jokinen  Uluslararası Kistik Fibrozis Fizyoterapi grubunun Finlandiya temsilcisidir. Koordinator ülke genelindeki bütün  KF ailelerini, hastanelerdeki  uzman kişiler ile, bu hastaları tedavi eden Fizyoterapistlerle iletişim içindedir.

 

Finlandiya’da spesifik kistik fibrozis merkezi mevcut değildir. Genel bakım için ülke 21 hastane alanına bölünmüştür. Bu sebeble kistik fibrozis hastaları tedavi için en yakın üniversite hastanelerini kullanmaktadır.

 

                                               Rehabilitasyon:

 

Hoikka araştırma merkezinde düzenlenen rehabilitasyon ekibinde Göğüs hastalıkları doktoru, Spesifik Fizyoterapist, Hemşire, Sosyal Hizmet uzmanı, Psikolog,  Bakıcılar  ayrıca Diyetisyen ve Pediatrist gibi uzman kişiler bulunur. Aileler için düzenlenen Rehabilitasyon kursunda hastalık, fizyoterapi, beslenme, evde bakım hizmeti ve sosyal güvenlik sistemi tartışılır. Bunlara ek olarak gençler için düzenlenen programda  bireyin bağımsızlaşması ve iş olanakları üzerinde de durulur.

 

Hoikka araştırma merkezinde her yaz kistik fibrozisli çocuklar ve ailelerini, kistik fibrozisli gençleri kapsayan beş (5) günlük  kurs düzenlenir. Ayrıca 8 haziran Finlandiya’da ulusal Kistik Fibrozis günüdür.
Hoikka pulmoner rehabilitasyon merkezinde aktiviteler pulmoner hastaligi olan bütün bireyler için uygundur.Bu kurulus üyelerine hastaliklari hakkinda bilgi vererek hastalikla nasil basa çikacagi ve tedavisi ögretilir.
Ayrica merkez solunum sistemi rahatsizligi olan bireye yardim ederek,onlarin ailelerini organize eder ve sosyal izolasyona engel olup bireylere birliktelik kazandirir.
 
 
AKTIVITELER
Respiratuar sistem hastaliklarinin rehabilitasyonu,
Uyku-apne send.’dan yakinan bireylerin rehabilitasyonu
Zor ve nadir görülen pulmoner sistem hast’nin reh’u
Respiratuar sistem hast. bulunan çocuklarin reh’u
Yaslilarin rehabilitasyonu
Çalisma kapasitesi destek servisleri
Saglik tatilleri, fitness aktiviteleri
Medikal rehabilitasyon.

 

Her kistik fibrozisli hasta  bireysel fizyoterapi, aktiviteler, yardımlı bakım için gerekli  eğitim ekipmanlarını içeren bireysel rehabilitasyon programlarından yararlanır. Aynı zamanda  kistik fibrozisli hastalar yılda bir kez olmak üzere rehabilitasyon veya adaptasyon eğitimi proğramlarına katılma fırsatları mevcuttur.
 
WEB TASARIM  www.editinteractive.com logo EDIT BRAND STUDIO