Bantlama yöntemleri

Kinesiotape eklem hareketini ve kan dolaşımını etkilemeksizin kas ve eklemlerin desteklenmesini ve stabilitesini sağlar. Ayrıca koruyucu bakım, ödem ve ağrı kontrolünde kullanılır. Kinesiotape tekniği vücudun kendi doğal iyileşme sürecine dayanır. Nörolojik ve dolaşım sistemini aktive etme yoluyla etkisini gösterir. Teknik basit olarak ‘’kinesiology’’ teriminden orjin almaktadır.

 

Kinesiotape’ nin ilk uygulanması kan dolaşımı içindir. İlk 5 yılda kinesiotape yöntemini ortopedistler, Akupunkturistler ve diğer medikal person kullanmıştır. önceleri Japon olimpik voleybol oyuncularında, daha sonraları ise farklı branşlarda kullanılmıştır. Şimdi ise kinesiotape yöntemi dünyanın bir çok bölgesinde kullanılmaktadır.

 

Sporcularda kullanılan bandajlama yöntemi ile karşılaştırıldığında; eklemi desteklemek ve stabilite etmek için uygulanan bandaj o bölgedeki sıvı dolaşımını etiklerken kinesiotape yönteminde bu yan etki görülmez. Geleneksel bantlamanın (bandajlama) mantığı etikelenmiş kas ve eklemin hareketini kısıtlamaktırki buda istemeyen etkiler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden bandaj sportif aktiviteden önce uygulanır, aktivite sonrası çıkarılır. Oysa kinesiotape yönteminde eklem hareket açıklığına izin verilerek dokunun kendisini yenilemesine izin verilir. Kasa normal eklem hareket açıklığını sağlamak için bantların % 130-140 elastisitede olması sağlanır.

 

Kinesiotape methodunda bandlar 24 saat boyunca kasları desteklemek, aşırı kullanımdan kaynaklanan kas yorgunluğunu azaltmak ve ağrı, ödem ve inflamasyonu azaltmak için kasların üzerine uygulanır. Kısıtlayıcı olmayan bantlama yöntemi eklem hareket açıklığına izin verir.Kinesiotape yöntemi baş ağrılarından ayak problemlerine kadar bir çok sağlık probleminde kullanılabilir. Örneğin, çocuklarda kasın fasilite edilmesi veya inhibe edilmesi için; Karpal Tünel Sendromu, bel problemleri, tenisçi dirseği, ayak bileği yaralanmaları…

 

Kuzey Amerikada kullanılan 3 ana bantlama yöntemi

 

Beyaz Atletik Bantlama (White Athletic Taping)

 

Oldukça sık kullanılan bir bantlama yöntemidir. Sportif aktiviteden önce uygulanıp aktiviteden sonra çıkarılan sert bir uygulama tipidir. Eklem, cilt basısı; yüksek latex miktarı ve nemden dolayı ciltte irritasyona neden olur.

 

McConnell Bantlama Tekniği

 

McConnell tekniğinde oldukça sert, yapışkan yün ağ ile birlikte uygulanır. Sıklıkla Patellofemoral Sendrom, omuz çıkığı, el ayak ve kalça travmalarında kullanılır. 18 saatten fazla kullanılmaz. Dokuyu kısıtladığı ve bunaltıcı etkisinden dolayı kısa süre kullanılır. Nöromuskuler sistemin tekrar eğitimi için kullanılır. 

 

Kinesiotape Yöntemi

 

Bu bantlama yöntemi hastayı desteklemenin yanında etkilenen bölgenin rehabilitasyonu içinde kullanılır. Kullanılan bantların yükse kalitesiyle birlikte normal eklem hareketine izin vererek hastanin vücut mekaniğini etkilemez. Kullanılan bandın hipoalerjik özelliğinden dolayı çocuklar ve erişkinlerde kullanılabilri. 3-5 gün boyunca kullanılabilir. Bandın nemi tutmama özelliğinden dolayı duş alınabilir. Lenfatik sistemle birlikte çalıştığı için kan ve lenf domaşımını artırarak ağrıyı azaltır.

 

 
WEB TASARIM  www.editinteractive.com logo EDIT BRAND STUDIO