Nörolojik Fizyoterapi

Nörolojik fizyoterapi; Parkinson, inme, travmatik beyin yaralanmaları, spinal kort yaralanmaları ve multiple sklerozis gibi nörolojik bozukluklara sebep olan hastalıkları olan bireylerin tedavisini kapsar. Nöroloji fizyoterapistleri bu tür hastalıklara sahip olan bireylerin fonksiyonel kapasitesini artırmaya yönelik değerlendirme ve tedavi prensiplerini uygulamak için uzmanlaşmışlardır.

 

Nörolojik hastalıklar beyin, omurilik ve sinirlerde çeşitli nedenlerle oluşan ve ciddi sakatlıklar bırakabilen çok çeşitli hastalıkları kapsar. Rehabilitasyon gerektiren bu hastalıklar içinde beyin damarlarında oluşan kanama veya tıkanma sonucunda gelişen inme(hemipleji), travmatik beyin ve omurilik zedelenmeleri sonucunda oluşan felçler ve kısmi sinir zedelenmeleri sonucu meydana gelen yüz felci, düşük ayak gibi kısmi felçler sık görülürler.

 

Fiziksel bozuklukların belirlenmesi ve tedavi amaçlarının saptanması için detaylı değerlendirme yöntemleri fizyoterapi başlamadan önce hastanın evinde veya klinikte yapılır. Evde tedavi uygulamaları yatak egzersizleri ve yürüme egzersizleri ile başlar. Klinikte ise daha geniş güçlendirme programları cihazlar vasıtasıyla uygulanır. Ayrıca hasta ve ailesine ev egzersiz programları öğretilir.

 

 

 
WEB TASARIM  www.editinteractive.com logo EDIT BRAND STUDIO